Ciekawostki

Zdrowie zaklęte w kartonie?

  • By
  • 15 czerwca 2018
soki w kartonach

Soki w kartonach wciąż są jednymi z najpopularniejszych napojów. Większość z nas wierzy, że są nie tylko smaczne, ale także zdrowe. Czyżby?

By zminimalizować koszty transportu soku z egzotycznych owoców, ktoś wpadł na pomysł, że zamiast przewożenia soku można transportować owocowy koncentrat, a następnie rozcieńczyć go wodą i ewentualnie doprawić do smaku. Niestety płyn zamknięty w kartonie niewiele ma wspólnego z prawdziwym sokiem wprost z sokowirówki.  Zgodnie z Dyrektywą Sokową Komisji UE napoje pochodzenia owocowego dzielą się na trzy kategorie: soki 100%, nektary i napoje.

Najlepiej sięgać po soki. Zostały one wyprodukowane ze zdrowych i dojrzałych owoców. I choć najczęściej powstają z koncentratu, to muszą zawierać dokładnie tyle samo wody ile zostało z koncentratu wcześniej usunięte. Sok 100% nie zawiera żadnych dodatków, ani aromatów, ani konserwantów, ani cukru.

Niestety i w przypadku soku musimy uważać, bo niektórzy producenci na etykietach umieszczają duży napis „100% owocu”. Czyli w kartonie zamknięto wszystkie części owocu (wraz z pestkami i skórką), a nie 100% soku.

Nazwa nektar zarezerwowana jest dla soku rozcieńczonego wodą. Minimalna zawartość soku w nektarze zależy od owocu, z którego jest uzyskany. W nektarze porzeczkowym, cytrynowym czy bananowym nie może być mniej niż 25% soku, a w jabłkowym czy gruszkowym soku musi stanowić co najmniej połowę.By nektar miał smak producenci dodają cukru i lekko zakwaszają napój. W szklance nektaru średnio znajduje się 5 łyżeczek cukru.

Natomiast popularne napoje mają już niewiele wspólnego z sokiem. W tym przypadku minimalna zawartość soku oraz cukru nie są określone przez prawo. Najczęściej soku jest między 5% a 20%, cukru zaś najczęściej znacznie więcej niż w nektarze. Żeby ktokolwiek chciał to pić, producenci muszą więc dodawać dodatki smakowe, aromaty, syntetyczne barwniki i konserwanty.

Moi drodzy nie mamy wyjścia. Wyciskarki do soków w dłoń i jazda. Nie ma sensu się truć. Zresztą ile owoców musi być w kartonie pełnym napoju za 2 zł?

No Comments Found

Leave a Reply