Polska dobrze smakuje

  1. PDS

    „Kraj masłem i śmietaną płynący”

    W województwie zachodniopomorskim trafiamy do ekologicznego gospodarstwa Anny i Mariana Nowaków w Grabowie koło Białego Boru, małej przetwórni mleka, będącej swoistą krainą mlekiem płynącą. Z mleka powstaje pyszny twaróg, masło, maślanka. W maśle, jogurcie, czy twarogu Nowaków nie ma żadnych dodatków, polepszaczy. Jedynym środkiem zabezpieczającym jest pasteryzacja mleka, która dokonuje się w tym gospodarstwie w temperaturze 75 stopni. Dzięki temu zachowuje wszystkie właściwości smakowe i odżywcze.

    W gospodarstwie Nowaków hoduje się krowy, których nie eksploatuje się nazbyt; wydajność mleka z jednej krowy wynosi około 16 litrów dziennie. Taka krowa żyje kilkanaście lat. Eksploatowane ponad miarę żyją tylko dwa, trzy lata. Pan Marian Nowak mówi, że hoduje szczęśliwe krowy, które dają smaczne mleko.

    Potrawy przygotowywane z tak wybornych składników nie wymagają finezyjnej obróbki. Wspaniale smakuje makaron z masłem i twarogiem Nowaków, sałatki na bazie sera i jogurtu. Te dania są nie tylko zdrowe, ale smakują wyjątkowo!